Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Radiokarbonové datování - poslední hřebíček do rakve kreacionismu

Země nevznikla před 6000 lety, jak tvrdí kreacionisté. Jak funguje a k čemu je dobré radiokarbonové datování? (délka blogu 5 min.)

Poslední dva blogy popisovaly datování hornin, tedy neživé přírody. Jak je to s datováním artefaktů, skládajících se z organických sloučenin? Málokterá metoda umí vyloučit pohádky z Bible a uvést věci na pravou míru tak dobře, jako radiokarbonové datování

Radiokarbonové geologické hodiny

Tyto geologické hodiny jsou asi nejznámější. Přesto možná mnozí neví, jak přesně fungují. S trochou nadsázky by se dalo říci, že tyto hodinky všichni nosíme na ruce. Radiokarbonová metoda je založena na měření koncentracíurčitého izotopu uhlíku.

Uhlík, základní prvek, který tvoří organické sloučeniny, se v přírodě vyskytuje v podobě tří izotopů. Všechny mají stejné množství protonů (počet protonů určuje podstatu chemického prvku - každý prvek má v jádře svůj vlastní specifický počet protonů) a liší se jen počtem neutronů.

Pro datování starých předmětů je nejzajímavější (nestabilní) izotop C-14. V jeho jádře se nachází 6 protonů a 8 neutronů. Má o dva neutrony více než jeho stabilní kolega C-12. Dalo by se říci, že má nadváhu. Není divu, že se snaží zhubnout. Přitom má tendenci své neutrony pozbýt pomocí jevu, kterému se říká radioaktivní rozpad. Přitom se neutrony mění na protony, zatímco z materiálu unikají elektrony (beta rozpad).

Tikot radiokarbonových hodin

Poločas rozpadu, tedy doba, za kterou se podaří “zhubnout” prvku o polovinu, je u C-14 5730 roků.

Přitom je u všech žijících organismů poměr izotopů C-12 a C-14 poměrně nezměněný. Výměnou s okolím (například dýcháním) totiž neustále přijímají nový C-14, který nahrazuje ten, co se už rozpadl. Po smrti organismu (zvířete nebo rostliny) už další příjem C-14 neprobíhá, poměr mezi oběma izotopy se tedy začíná měnit v neprospěch C-14.

Poměr obou izotopů tedy prozrazuje, jak dlouho už daný vzorek nevyměňuje atomy uhlíku se svým okolím - jak dlouho už je po smrti.

Metoda dnes běžně pokrývá časové pásmo mezi 300 a 60000 lety. Je to logické. Spodní hranice vyplývá z možností analytické metody, která zjišťuje koncentraci jednotlivých izotopů. Ve vzorku se musí rozpadnout určité množství C-14 a toto množství musí být dostatečně vysoké na to, aby se změna dala určit. Citlivější (budoucí) metody by tedy mohly analyzovat i vzorky mladší než 300 let. Horní hranice je daná zhruba desetinásobkem poločasu rozpadu C-14. Po proběhnutí deseti takových poločasů už z původní koncentrace zbývá jen nepatrné množství, které se (podobně jako u spodní hranice) registruje jen těžko. Zvýšení citlivosti přístroje může i tuto hranici trochu posunout.

Aby se vyloučil vliv dlouhodobého kolísání koncentrace C-14 v atmosféře, provádí se korektura, stejně jako se samozřejmě zohledňuje vliv, který má samo naleziště. Také druhy vzorků mohou mít vliv na výsledek zkoumání: krátce žijící rostlina je datována jednoznačně, zatímco dřevo z dlouhověkého stromu může ve svém jádře vykazovat vyšší stáří než na povrchu.

 

Tohle všechno samozřejmě musí vědět experimentátor, provádějící analýzu vzorků. Musí kromě toho zohlednit, že nemá cenu měřit vzorky, u kterých se předpokládá stáří vyšší, než 60 000 let. Metoda může vždy dodat jen jeden jediný výsledek: ve vzorku není měřitelné množství C-14, je tedy starší než přibližně 60 000 let.

 

Průkopníky této metody byla v padesátých a šedesátých letech minulého století například univerzita v Heidelbergu, Bernu a Groningenu.

Metoda dovolila prozkoumat a osvětlit posledních 50 000 let vývoje lidstva. Mimo jiné se podařilo například vysvětlit, kdy vymřeli Neandrtálci, jak se v Evropě šířili lidé Kromaňonští a jak probíhala přeměna lovců a sběračů na zemědělce.

Analytické metody se samozřejmě vyvíjejí. Od sedmdesátých let je k dispozici AMS (hmotnostní spektrometrie kombinovaná s urychlovačem  částic), která umí měřit přímo izotop C-14, aniž by se musel rozpadat. Touto metodou se mohou měřit také daleko menší vzorky - což dovoluje nová a další využití. Na analýzu pomocí AMS stačí už i jen 1 miligram vzorku. Měření trvá jen asi hodinu. Přesnost měření je kolem 0,5 % - podle stáří vzorku to odpovídá několika desetiletím. Analýza pomocí AMS je samozřejmě o mnoho dražší - to je cena, kterou platíme za lepší a přesnější výsledky.

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 22.1.2018 8:00 | karma článku: 26,44 | přečteno: 1347x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 19,02 | Přečteno: 325x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,61 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2654x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,32 | Přečteno: 710x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Vlak po nárazu do stromu vrátil na koleje jeřáb, zvedal 21tunový kolos

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 15:56

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek vykolejil osobní vlak, skočila v pátek kolem...

Škody po požáru v Mionší jsou jen minimální, prales podle hasičů někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  15:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Musíme to řešit rychle, říká Válek. TOP 09 má po konci Tuleji čtyři možnosti

3. května 2024  15:46

Hledá se nový ministr. Zn.: Rychle. Takový inzerát by si teď mohla dát vládní TOP 09 poté, co...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,82
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.