Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

Proč se stříbro “špiní”

O tom, že stříbro patří mezi vzácné kovy, jistě s určitou dávkou zoufalství pochybuje každý, kdo někdy čistil stříbrné příbory. Je úplně lhostejné, jak dobře jste je právě vycídili. Jedno je jisté - brzy zase nevzhledně zešednou a zčernají. Je tu ale jedna dobrá zpráva - úmornému leštění se dá vyhnout pomocí … chemie.

Ošklivá, často navíc ještě flekatá černo šedá vrstva na povrchu stříbrných předmětů vzniká kontaktem s látkami, obsahujícími sirovodík. To jsou jak potraviny ale také například vzduch.

Něco málo chemie

Povlak na stříbře je chemicky vzato sulfid stříbrný - AgS2. I když se to na první pohled nezdá, je černání stříbra vlastně jeho oxidace. Ta probíhá často zabudováním kyslíku do dané struktury, oxidací je ale například také hoření dřeva. Všeobecně se oxidace projevuje předáním elektronu a vznikem kladného iontu - viz horní rovnice na následujícím obrázku.

Dokud je ve hře pouze kyslík, je stříbro skutečně ušlechtilým kovem a zůstane netknuté - nekoroduje. Reakce probíhá sice oběma směry, stříbro ale odevzdává elektrony jen velice nerado.

Jinak to ovšem vypadá v přítomnosti sirovodíku (nověji se mu říká sulfan). Tento případ je vidět na dolní ze dvou rovnic. Při vzniku sulfidu Ag2S se totiž uvolňuje energie. Ta potom ovlivňuje ochotu stříbra odevzdávat elektrony - snižuje jeho redoxní potenciál, jak říká odborník. A to docela drasticky: z původních 0,8 voltu je najednou jen 0,1 voltu. Stříbro už najednou není tak ušlechtilým kovem, jakým bylo do té doby, než vzal do rukou věci sirovodík.

...

Zdá se, že sirovodík umí stříbro omámit - a uplatit hezkými slovy. Děje se to k naší velké škodě, protože stříbro je díky neměnnosti fyzikálních zákonů absolutně nepoučitelné. Když mu začne dělat oči sirovodík, nevadí mu ani to, že právě ztrácí elektrony….

Z toho vyplývá také jedna z možných variant čištění stříbra. Pokud se vám podaří elektron stříbru vrátit, máte vyhráno. Svůj dočasný svazek se sírou zruší a jeho povrch bude zase lesklý a čistý.

Čištění elektro-chemickou cestou má hned dvě výhody. Není fyzicky náročné a nepoškrábe povrch stříbrného předmětu, tak jak se často stává při drsnějším mechanickém zásahu.

“To se lehce řekne - ale kde vzít v kuchyni takhle narychlo elektrony?”

Trik spočívá v použití tzv. neušlechtilého kovu. Čím méně ušlechtilý kov je, tím více je ochoten váš projekt sponzorovat elektrony.

Ušlechtilé kovy

jsou takové, které odolávají korozi. Ve svém původním prostředí, tedy na vzduchu nebo ve vodě jsou chemicky stabilní a netvoří oxidy nebo jiné sloučeniny. Počítá se mezi ně zlato, stříbro a platina - a někdy dokonce také rtuť, ruthenium, rhodium, palladium, osmium a iridium.

Jedním z neušlechtilých kovů, které najdete v kuchyni, je hliník. Určitě ho máte doma ve formě hliníkové fólie. Prokazuje dobré služby při pečení - nebo vyčistí stříbro.

Malé drama v hrnci

Zvolte si dostatečně velký hrnec tak, aby se dal celý stříbrný předmět potopit pod vodu. Vodu osolte několika lžičkami kuchyňské soli (NaCl). Ta je v celém projektu důležitým detailem a hraje roli dohazovače. Ve vodě rozpustí a tvoří ionty sodíku (Na+) a chloru (Cl-). Zvýší se tak vodivost vody - a to je právě to, co potřebujete. Neuškodí také, když vodu trochu okyselíte, nejlépe kyselinou citrónovou.

Na dno hrnce umístěte dostatečně velký kus hliníkové fólie. Stříbrný předmět položte přímo na ni nebo ho do ní rovnou zabalte. Reakce, kterou chcete docílit, probíhá daleko rychleji v teplém roztoku, přiveďte tedy vodu k varu.

...

Poté, co elektrony “našly” v hrnci stříbrný předmět, dojde mezi stříbrem a sírou ve vrstvičce AgS2 na jeho povrchu ... k hrozné hádce.

Síra nemá elektrony ráda. Zato stříbro je nadšené. Můžeme jen spekulovat, jestli je předmětem sváru otázka “kdo zase zapomněl zavřít dveře” nebo “už zase chceš elektrony? Nemůžem si dovolit ani jeden!” - jisté je jen jedno: síra se urazí a prohlásí, “že také může jít”. A skutečně to udělá…

Ve vodném roztoku v hrnci si pak najde daleko lepšího partnera, hliník. Ten svými elektrony není moc nadšený o získání nových se nesnaží. Naopak - rád se jich při každé příležitosti zbaví.

Stříbro zůstane samo. Je teď krásné a lesklé. To by mohl být hezký happy end, v pravém životě je to ale vždycky trochu komplikovanější. Stříbro je totiž nepoučitelné, a tak když kolem něj za nějakou dobu zase proběhne švarná síra, začíná celé partnerské drama nanovo…

Počet elektronů, které může stříbru předat kus hliníkové fólie, není samozřejmě neomezený. Po nějaké době se výměna zastavuje. Pokud se tedy zdá, že se v hrnci už nic neděje, nemá cenu dále čekat. Lepší je vyměnit folii za novou.

Když naopak necháte stříbrný předmět příliš dlouho v roztoku s vyčerpanou fólií (například přes noc) může se stát, že se na jeho povrchu usadí různé nežádoucí ionty. Taková patina jde pak odstranit už jen velice těžko, má totiž jiné složení než ta, která vznikla běžným používáním nebo na vzduchu.

U hodně zašlých předmětů se může stát, že se musí ještě dočistit. Ani lázeň v soli a působení hliníku je nezbaví jemného ale daleko “měkčího” nahnědlého povlaku. Jak na něj?

Tady pomůže jedlá soda (NaHCO3) nebo prací soda (Na2CO3). První variantu znáte jako šumící bílý prášek - prášek do pečiva. Soda se rozmíchá na jemnou kašičku a nanese se na povrch předmětu. Tam se nechá chvíli působit. Povrch se pak práškem mechanicky vydrhne.

Další metody

Mechanické čištění

Je k němu potřeba prášek, kterým se odrhne povrch stříbra. Ten se tím ovšem poškrábe. Pokud ale menší škody nevadí, dá se stříbro dobře vyčistit mletou křídou, už zmiňovanou jedlou sodou nebo sodou na praní a citronovou šťávou.

Žíhání

Žíhání stříbra v plameni funguje opravdu dobře, ovšem musí se jednat o naprosto čisté stříbro. Spotřební předměty jsou slitinou stříbra s jinými kovy - a nahřátí při žíhání je pokryje tmavou vrstvou oxidů (například oxidu měďnatého). Té se už tak lehce nezbavíte - žíhání nebo “léčba plamenem” se tedy nedoporučuje.

Zkyslé mléko

Dobře naopak poslouží zkyslé mléko. Nechte v něm stříbro zcela potopené - nejlépe přes noc. Ráno ho pak už jen omyjete a vyleštíte. Zkyslé mléko nevoní vždy zcela vábně, vyplatí se tedy použít hrnec s pokličkou.

Podobně funguje také voda z uvařených brambor nebo podmáslí. Výhodou vody z brambor je snadná dostupnost. Jedná se vlastně o odpad, který se tak dá ještě použít alespoň k čištění příborů.  

Syrová brambora

Dobré výsledky prý přináší také použití syrové rozkrojené brambory. Menší předměty se dají do nakrojené brambory “schovat”. Přes noc se zbaví své patiny a jsou prý jako nové. Metoda se dá používat samozřejmě jen u malých rozměrů - například u mincí. Větší předměty se syrovou bramborou jen oleští, nechají oschnout a opláchnou se.  

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 16.7.2018 8:00 | karma článku: 25,37 | přečteno: 2715x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,77 | Přečteno: 124x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,12 | Přečteno: 223x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,48 | Přečteno: 237x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Český rozhlas slaví 101. narozeniny a zve na Den otevřených dveří

17. května 2024

V sobotu 18. května slaví Český rozhlas (ČRo) 101 let od zahájení pravidelného vysílání Dnem...

Byl milý, říkají sousedé o atentátníkovi. Jeho byt s ním prohledalo komando

17. května 2024  11:41

Sousedé atentátníka, jenž postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se shodují, že Juraj C. byl...

Do Gazy dorazily po americkém provizorním molu první kamiony s pomocí

17. května 2024  11:12

Do Pásma Gazy se ráno dostaly první dodávky humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50,  aktualizováno  11:11

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,42
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.