Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vánoční pohádka o tom, proč má hořící svíčka štiplavou “vůni”

Někomu jejich vůně připomíná chlor, jinému spíše ozón. Odkud se bere tradiční “štiplavá” vůně svíček? Malé vánoční povídání ze světa atomů a molekul. (délka blogu 10 min.)

Lidský čich je poměrně nedokonalý. Přesto nás evoluce vybavila senzorem, který umí upozornit na existenci nepříliš zdravých substancí. Řada z nich pro nás voní podobně - jedná se například o halogeny, oxidy dusíku nebo ozón.

(obsahující chlor, fluor, chlor, brom nebo jód ve vosku svíček nenajdeme - halogenidy můžeme tedy zavrhnout. Zvláštní štiplavý zápach produkuje hořící svíčka díky vzniku určitého množství oxidů dusíku a tím i ozónu, který se může tvořit při rozpadu jednoho z nich. Největší podíl na zápachu svíček mají ovšem - oxidy dusíku.

Odkud se vzaly?

Svíčka má k dispozici hned dva zdroje. Jedním z nich je vzduch, druhým je samotný materiál svíčky.

Vzduch je směs různých plynů. Nemalou část (kolem 78 objemových procent) z nich tvoří molekuly dusíku. Relativně lehký prvek vznikl v nitru obří hvězdy dávno před tím, než se z jejího popela vytvořila naše Sluneční soustava. Spolu s kyslíkem (nutným pro naše dýchání), křemíkem (z jehož sloučenin se skládá naše planeta) a uhlíkem (hlavní součástí živé hmoty) tvoří skupinu nejrozšířenějších prvků v našem okolí.

Spolu s vodíkem (nejrozšířenějším vesmírným prvkem) kdysi vytvořil molekuly čpavku - a právě v této podobě se kdysi dostal na Zemi spolu s ostatní hmotou komet, které ji v ještě mladé soustavě bombardovaly. První bakterie pak přeměnily čpavek na molekulární dusík.

Molekulární dusík

obsahuje dvě molekuly tohoto prvku. Je to bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Při velice nízkých teplotách mrzne na bezbarvý led (při -196°C). Ve vodě se rozpouští jen nerad (jen asi 23 ml v jednom litru vody při 0°C).

Lenivý dusík

Dusík sám o sobě je nehořlavý a co se týká jeho chemických aktivit - jsou jeho molekuly velice lenivé. Za chemické reakce je mimochodem zodpovědný elektronový obal látek a jeho uspořádání, kterému se říká odborně …

... elektronová konfigurace.

Elektrony, které má prvek k dispozici, obsazují určité předem dané orbitaly, které by se daly přirovnat k hotelovým pokojům.

Ty jsou dvoulůžkové - do každého se vejdou dva elektrony. Čím více elektronů prvek má, tím větší množství různých hotelových pokojů je jimi zaplněno. Podobně jako my lidé, ovšem bydlí elektrony rády v jednolůžkových pokojích. Poté, co bylo zaplněno první patro “atomárního hotelu”, stěhují se další elektrony do vyšších a vyšších pater. Ty, které obsadily poslední pokoje, bydlí o samotě. Jsou zpočátku spokojené. Jak to ale bývá i u lidí - po nějaké době se začnou nudit a je jim smutno. Hledají si nové partnery kde se dá - a podílejí se tak na chemických reakcích mezi prvky.

Pokud atom dusíku “potká” jiný atom dusíku - spřátelí se elektrony v jeho “2p” patře. Nemají pak už žádnou větší potřebu hledat si další partnery. Stačí jim, že si mohou se sousedy z vedlejšího hotelu telefonovat. Jak pokoje v prvním, tak druhém patře takové molekuly jsou obsazeny vcelku šťastnými elektrony. Atomární dusík je pak chemicky lenivý a nereaguje moc ochotně s jinými prvky. Oba atomy v molekule jsou vázány tzv. trojnou vazbou.

Pokud se chce jiný prvek seznámit s teď už spokojeným elektronem, který “telefonuje” se svým kolegou v jiném atomu dusíku - musí vynaložit daleko větší energii, než jaká vznikne jen pouhým klepáním na dveře. Musí ony pomyslné dveře doslova vylomit. V praxi to znamená, že na jeden mol látky se musí vynaložit 90 kJ energie. Tušíte správně. 90 kJ/mol energie se neválí jen tak na ulici. Může ji ale dodat například - hořící svíčka.

Pro srovnání - kdyby se stejná energie proměnila na kinetickou energii jednoho molu plynu (dusíku), odpovídalo by to rychlosti 2,6 km/s. Stejné množství energie proměněné na polohovou energii odpovídá zhruba výšce 340 km.

Druhým zdrojem oxidů dusíku je samotný materiál svíčky, lépe řečeno barviva, kterými se barví vosk. Ta ve své molekulární struktuře obsahují kromě běžného uhlíku vodíku a kyslíku často také dusík, který se při vyšší teplotě obzvláště rád mění na oxidy.

Svíčka zhotovená z bezbarvého vosku tedy vnáší do vzduchu “základní” znečištění, zatímco barevné svíčky zásobují náš vzduch mnohanásobně větším množstvím oxidů dusíku.

V dobře větraných (starých) stavbách to jistě není problém. Pokud ale vychutnáváte větší množství svíček v bytě s moderními okny, které dobře těsní, na závěr jistě neuškodí krátké vyvětrání.

Co přesně se děje během hoření?

Energie, kterou dodává plamen, stačí  na to, aby proběhla chemická reakce - oxidace původně spokojeného a lenivého dusíku. Tato energie (ne nepodobná zemětřesení) přetrhá pomyslné telefonní vedení všem elektronům v nejvyšším patře atomárního hotelu. V následujícím chaosu se už nespárují s jiným atomem dusíku - ale s atomem kyslíku.

Kyslík má trochu jinou elektronovou konfiguraci než dusík. Vždyť každý prvek má své vlastní specifické množství protonů v jádře - a proto také vlastní počet elektronů, které náboj z jádra vyvažují, aby byl atom elektricky neutrální. Kyslík má na rozdíl od dusíku ne sedm - ale hned osm elektronů. Dva z nich jsou chronicky “nešťastné”.

Oba se chtějí spárovat s elektrony z jiných atomů. Při spojení dusíku a kyslíku do molekuly oxidu dusnatého (N=O) vzniká ale jen další - a zase poměrně nešťastná sloučenina. Má totiž pořád ještě jeden nespárovaný elektron,  který se pokouší sehnat nějakého přítele (na obrázku zvýrazněný červenou šipkou).

Naštvaný, nešťastný a psychicky nevyvážený elektron způsobuje v praxi řadu problémů. Oxid dusnatý je metastabilní. Při nízkých teplotách se snaží svoje dilema řešit tím, že sdružuje dvě molekuly N=O do dočasného manželství - dimerizuje. Smutné elektrony obou molekul si sice nemohou telefonovat, ale alespoň si píší maily.

Při vysokých teplotách N=O naopak oxiduje a vytváří oxid dusičitý (O=N=O). Ale ani tento experiment ho neuspokojuje - prostě to není ono. NO2 dimerizuje (tvoří dvoumolekulu)  ještě raději než N=O. Ovšem už při teplotách kolem -11°C se dimer zase rozpadá. Při teplotě kolem 150 °C se mu zase začíná stýskat po existenci ve formě N=O a při 600°C už se na něj přeměnil úplně. Oxid dusíku zkrátka není nikdy dostatečně spokojený.

Každý solidní a slušný atom dusíku doufá, že se jednoho dne zase bude smět spárovat se svým nejmilejším příbuzným … jiným atomem dusíku.

V praxi to znamená, že reakce, které pozorujeme při oxidaci dusíku, jsou vratné a probíhají oběma směry. Parametrem, který určuje momentální koncentraci toho či onoho oxidu je především teplota.

Následující tabulka ukazuje závislost koncentrace N=O na okolní teplotě. V levém sloupečku je zanesená teplota, v pravém sloupečku se nachází koncentrace v objemových procentech.

20010-7
7000,04
12000,1
18000,5
19001

 

Teoreticky by se tedy měl oxid N=O při odchodu z horké zóny plamene svíčky zase rozpadnout. Už při teplotě 200°C by měla být jeho koncentrace jen minimální.

V praxi se to neděje. Zjevně je pro molekulu N=O lepší vrabec v hrsti než holub na střeše - zůstává tedy ve svém neuspokojivém stavu. Chemik takové chování nazývá metastabilní. K rozpadu je potřeba dodat určitou energii, která dostala příznačné jméno “aktivační”.

Přesně to je důvod pro existenci oxidu dusíku v našem obýváku - a také pro štiplavou vůni svíček.

Oxid dusíku se díky energii dodané svíčkou sice vytvoří, ale nemá dost slušnosti, aby se zase hned rozpadl.

Něco podobného se děje mimochodem také na silnicích. U aut, která používají spalovací motory totiž vznikají oxidy dusíku stejně, jako v případě hořící svíčky. Zatímco u svíček se proti tomu nedá nic moc podniknout - vymyslel automobilový průmysl částečnou pomoc. Vysoká hodnota aktivační energie (potřebné k rozložení N=O na původní komponenty) se snižuje pomocí katalyzátorů.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 24.12.2018 8:00 | karma článku: 21,25 | přečteno: 720x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,72 | Přečteno: 119x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 222x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,48 | Přečteno: 237x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Eurovize ukázala, že Izrael má v Evropě i nadále podporu, říká Fingerland

17. května 2024

Vysíláme Válka o Gazu může skončit patem a zároveň se blíží konec premiéra Benjamina Netanjahua. V Rozstřelu...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

U izraelské ambasády ve Stockholmu se ozývala střelba, policie uzavřela okolí

17. května 2024  9:18

Policejní hlídka ve Stockholmu v noci na pátek kolem 02:00 slyšela nedaleko izraelské ambasády...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,42
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.