Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kolik váží Mléčná dráha?

Jak vypadá náš nejbližší vesmírný domov a kolik váží? Kolik hmoty se v něm nachází? Nedávno se podařilo “zvážit” Mléčnou dráhu. (délka blogu 5 min.) 

 

Název „Mléčná dráha“ popisuje, jak tento útvar vidíme ze Země. Mléčnou dráhu, která ve skutečnosti odpovídá plochému disku složenému ze stovek miliard hvězd, vidíme ze Země jako pás na noční obloze. Co se týká její struktury, je Mléčná dráha spirální galaxií s příčkou (viz obrázek). 

Tvoří ji miliardy hvězd a planetárních soustav a různá seskupení mezihvězdné hmoty. “Kolik asi váží?” je otázka, která zajímá nejen vědce ale také laiky. 

Vědcům k odhadu pomohly kulové hvězdokupy, které se nacházejí na okraji naší Galaxie, Sledovali je vesmírným dalekohledem Hubble a ESA-satelitem Gaia. 

Mléčná dráha

Ačkoliv je naším domovem, známe ji ve skutečnosti méně, než například sousední galaxii v Andromedě. Důvod je jednoduchý - Andromedu vidíme dalekohledy celou a Mléčnou dráhu sledujeme jen zevnitř, nemůžeme tedy jedním pohledem obsáhnout například její tvar. Na obloze vidíme jen své nejbližší sousedství. Pouhým okem totiž dohlédneme jen zhruba do vzdálenosti 6000 světelných roků, zatímco Galaxie je daleko větší. 

Teprve až nepřímá pozorování a pozorování v jiných (než viditelných) částech spektra nám vůbec umožnily zjistit, jak by vypadala Mléčná dráha, kdybychom jim pozorovali ze vzdálenosti několika set tisíc nebo  milionů světelných roků. Ukázalo se, že je to galaxie s příčkou a několika spirálními rameny. A rozhodně není malá. Kolik ale přesně váží - to bylo donedávna hádankou.

V Mléčné dráze se nachází zhruba 200 000 000 000 hvězd, v jejím centru je navíc velice hmotná černá díra. Ale největší množství hmoty připadá na neviditelnou složku - temnou hmotu. 

Když něco nevidíme, nemůžeme to ani “zvážit”, platilo donedávna. 

Kulové hvězdokupy

… jsou shlukem velkého množství gravitačně vázaných hvězd. Mají kulovitý symetrický tvar. Nejvíce hvězd se nachází v centru a nejméně na okrajích. 

Kulové hvězdokupy jsou gravitačně vázány na galaxie, v jejichž halu (galaktické obálce) se pohybují. Skládají se hlavně ze starých, červených hvězd, které obsahují jen málo těžkých prvků. To je jasně odlišuje od otevřených hvězdokup, které naopak patří mezi nejnovější formace v galaxiích. 

V našem nejbližším vesmírném sousedství mají všechny velké galaxie průvodce ve formě kulových hvězdokup. V halo galaxie Andromeda je jich prý asi 500.

Gaia

Gaia je nejen satelit, ale také kosmický teleskop ve vlastnictví Evropské kosmické agentury (ESA). Provádí vysoce přesný trojrozměrný optický průzkum celé oblohy. Umí zachytit světlo z objektů o zdánlivé hvězdné velikosti 3 až 21 magnitudy. Zaměřuje se tedy na pozorování spíše slabých hvězd. 

Jejím hlavním úkolem bylo sestavit třírozměrnou mapu nejbližšího okolí naší galaxie. Prozkoumala přibližně miliardu hvězd. Zaznamenala také do mapy polohu a pohyb nesčetných kulových hvězdokup. 

Hubbleův teleskop

nejspíš není třeba představovat. Už desetiletí se stará o nevídané obrázky ze vzdálenějšího vesmíru. Dohlédne až ke hvězdokupám, vzdáleným 130 000 světelných roků. 

Právě díky údajům, které vědci získali od satelitu Gaia a tohoto teleskopu, se nakonec podařilo odhadnout hmotnost naší Galaxie - a to včetně temné hmoty. Jak přesně to provedli?

Za všechno může … fyzika

Lépe řečeno gravitace. 

Velká uskupení hmoty, jakým je i naše Galaxie, ovlivňují svou hmotou vesmírné okolí. V jejich gravitačním poli se dávají do pohybu různé objekty, ke kterým patří i výše zmiňované kulové hvězdokupy. Když se vědcům podařilo sledovat jejich pohyb, mohli také odvodit, jak velký je gravitační potenciál, který takový pohyb způsobil. 

V čem spočívá novinka? Stará měření se omezovala na pohyb hvězdokup k nám nebo od nás (přibližování a vzdalování). To se dá zjistit poměrně jednoduše ze spektra dané pozorované hvězdokupy. 

Gaia a Hubbleův teleskop nyní ale pozorovali boční pohyby hvězdokup - a pomohly tedy určit jejich skutečnou dráhu. 

1,5 bilionu Sluncí

S pomocí těchto dat nyní vědci dospěli ke dvěma číslům. Hmota Mléčné dráhy odpovídá 1,5 bilionu Sluncí. Poloměr naší galaxie pak odhadují na 129 000 světelných roků.  

Astronomové jsou spokojení - protože obě čísla vlastně nejsou žádným překvapením. Nachází se přibližně uprostřed starších odhadů a navíc odpovídají tomu, co se dá čekat od průměrné podobné galaxie. 

Objev je důležitý hlavně pro ty z nich, kdo se zabývají místní skupinou galaxií. K té patří více než 70 menších i větších útvarů. Gravitační centrum se nachází mezi Mléčnou dráhou a Galaxií v Andromedě. Skupina zahrnuje nejbližší galaxie a další vesmírné objekty v oblasti s průměrem přes 10 milionů světelných roků. 

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 4.1.2021 8:00 | karma článku: 25,99 | přečteno: 615x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 144x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Pronájem bytu 2+kk, 39 m2, v rodinném domě ve Veselí nad Lužnicí
Pronájem bytu 2+kk, 39 m2, v rodinném domě ve Veselí nad Lužnicí

U Přejezdu, Veselí nad Lužnicí - Veselí nad Lužnicí II, okres Tábor
13 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.