Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Haumea - nejrychleji rotující objekt ve Sluneční soustavě

Objekt, o kterém chci dnes psát, byl objeven 28. prosince 2004, tedy krátce po vánocích. Vědci mu tedy dali předběžné jméno Santa. (délka blogu 3 min.)

Do katalogu vesmírných těles byl zanesen jako 2003 EL61. Později byl pojmenován malebným havajským jménem - Haumea. Mělo se ukázat, že se jedná o jedno z nejpodivnějších těles Sluneční soustavy. Haumea je totiž velice zvláštní trpasličí planetou. 

Rotace a velikost

Vědci brzo zjistili, že je stejně velká jako Pluto, má ale jen asi jednu třetinu jeho hmoty. Tvarem se ovšem podobá spíše rugbyovému míči nebo protáhlému oblázku než kouli. 

Astronomové zjistili, že každé dvě hodiny mění svou jasnost. Změna je značná - jasnost kolísá zhruba o čtvrtinu. Pokud by měl mít objekt tvar koule, musel by tedy rotovat tak rychle, že by ho jeho vlastní rotace roztrhala na kusy. Z toho usoudili, že délka rotace zvláštního tělesa bude čtyři hodiny. Rychlá rotace bude na rovníku vytvářet vyboulení objektu. Podobný jev se dá pozorovat i u Země, je ovšem daleko méně intenzivní. 

Podobně jako Pluto má rovina oběhu Haumey jiný sklon než u většiny skutečných velkých planet. A stejně jako u Pluta je oběžná dráha značně protáhlá - Pluto kříží dráhu Neptunu a Haumea pro změnu dráhu Pluta. 

Měsíce 

Haumea má dva měsíce. Dostaly jméno Hi´iaka a Namaka. To sice není nic zvláštního - spousta objektů v Kuiperově pásu má menší satelity, které kolem nich obíhají, Haumea má ovšem měsíce, který mají zvláštní a pro nás zajímavý původ. Zdá se, že vznikly při srážce Haumey s cizím tělesem. To pak rozptýlilo do okolí část jejího ledu. Postupně z nich pak vznikly objekty, které dnes pozorujeme jako měsíce Haumey. 

Srážka se musela konat hned v počáteční fázi formování Sluneční soustavy - před zhruba 4,5 miliardami roků. 

Velká část materiálu se při srážce vymrštila dokonce tak daleko, že opustila sféru gravitačního vlivu Haumey a přešla na oběžnou dráhu kolem Slunce. Astronomové našli několik takových velkých úlomků, které se nacházejí v Kuiperově pásu a obíhají dnes po svých vlastních oběžných drahách. 

To, že se podařilo najít zbytky někdejší srážky, je vlastně obrovské štěstí. Možná to pomůže vědcům vyjasnit, jak kdysi mohl vzniknout náš Měsíc. Ten se měl vytvořit po srážce prehistorické Země s planetárním tělesem jménem Theia. Svědkové a důkazy tohoto jevu se ovšem už dávno ztratily. 

Přesnější výpočty

V lednu 2017 nám Haumea nadělila zvláštní dárek. Díky své poloze na nebi prošla před hvězdou URAT1 533-182543. Vědci toho samozřejmě využili. Zkoordinovali pozorování hned 12 teleskopů. Podle poklesu jasu hvězdy při zákrytu mohli vědci vypočítat další vlastnosti Haumey. 

Ukázalo se, že její nejdelší osa činí kolem 2300 kilometrů. Podařilo se také vypočítat objem planetky a odhadnout tvar. Dnes známe také její hustotu. Je o něco nižší, než byly všeobecné odhady. 

Prstence 

Skutečné překvapení ovšem mělo na vědce ještě čekat. Když znovu prohlédli nasbíraná data, zjistili, že jasnost vzdálené hvězdy poklesla i těsně před a těsně po zákrytu Haumeou. To znamená, že má tato planetka nejen měsíce, ale také minimálně jeden prstenec. Má být široký 70 kilometrů. Nachází se zhruba 1000 km nad povrchem. Přitom musí jít o poměrně čerstvý jev. Prstence se totiž na oběžné dráze moc dlouho neudrží. Musely vzniknout v průběhu posledních stovek milionů až miliardy roků. 

Astronomové se budou tomuto zvláštnímu tělesu dále věnovat. Možná naleznou další prstence nebo se jim podaří vysvětlit, za jakých podmínek vznikají u tak malých těles, jakým je Haumea. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 9.9.2021 8:00 | karma článku: 26,02 | přečteno: 542x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,29 | Přečteno: 488x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,16 | Přečteno: 2613x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,31 | Přečteno: 705x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,83
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.