Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přepólování magnetického pole Země. Mýty a fakta (5)

?Mechanismus, který nás během přepólování magnetického pole planety ochrání před škodlivým zářením, byl popsán v jednom z minulých blogů... (délka blogu 5 min.)

Zjednodušeně - sluneční vítr vytvoří interakcí s vrchní částí atmosféry (ionosférou) náhradní magnetické pole. Zatímco bude povrch Země tímto polem chráněn, bude samozřejmě situace satelitů na oběžné dráze úplně jiná. 

Ionosféra

… je část atmosféry Země. Obsahuje velké množství iontů a volných elektronů. Začíná nad mezosférou ve výšce kolem 80 km. Největší hustotu elektronů vykazuje ve výšce kolem 300 km. Na své horní hranici přechází do meziplanetárního prostoru.

Satelity krouží po oběžné dráze Země v různých výškách. Některé z nich (bohužel to budou právě velice důležité systémy) se budou nacházet nad nově vzniklým náhradním magnetickým polem.

Obrázek: Porovnání oběžných drah satelitů GPS , GLONASS , Galileo a COMPASS s Mezinárodní vesmírnou stanicí, Hubbleovým vesmírným teleskopem, geostacionárními a hřbitovními oběžnými drahami. Zdroj: cmglee, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/license

Patří k nim například dnešní geostacionární satelity, které slouží ke komunikaci. Ty krouží kolem Země ve vzdálenosti zhruba 36 000 km. Dnešní magnetické pole to dovoluje - jeho vnější hranice leží ve vzdálenosti přibližně 60 000 km nad zemským povrchem. 

To se v budoucnosti změní. Krátce před přepólováním naše magnetické pole zeslábne a na kratší dobu zmizí úplně. 

Už dnes máme poměrně dobrou představu, co se pak stane s našimi satelity. 

Registrujeme totiž různé změny v intenzitě slunečního větru a jejich následky. Silný sluneční vítr deformuje ochrannou magnetosféru, takže se už dnes mohou satelity ocitnout v oblasti, kde je magnetické pole chrání jen nedostatečně. 

Ocitají se pak v proudu nabitých částic, přicházejících od Slunce. Satelit se díky nim nabíjí statickou elektřinou. Následují výboje, které pak mohou zničit jednotlivé komponenty družic. 

Kladně nabité protony mohou navíc proniknout do nitra přístrojů, kde poškozují elektroniku a řídící počítače tím, že vyvolávají bitové chyby a někdy i zkraty. 

Známe případy výpadků přenosu dat například u GPS satelitů. Jindy byly poškozeny solární panely. Japonsko muselo dokonce odepsat jeden ze svých pozorovacích satelitů. V roce 1994 byl zaregistrován totální výpadek kanadského satelitu ANIK, v roce 1997 Telstar 401.

Možná jste už někdy slyšeli o tzv. Carringtonově události. Ta se udála v roce 1859. Silná magnetická bouře tehdy vyřadila na několik dní z provozu celou telegrafickou síť … na povrchu naší planety. Kdysi byla síť telegrafů jedinou technologií, která mohla utrpět škody. Dnes by byly škody při jevu takového rozsahu samozřejmě daleko větší. Osud satelitů by byl během takové události zpečetěn. 

Řešení

Lidstvo bude mít samozřejmě dost času, aby se připravilo a na oběžnou dráhu vyslalo přístroje, které budou mimořádně dobře chráněné. 

Už dnes umí vědci zkonstruovat budou muset mít lepší ochranu než satelity, které se pohybují v daleko silnějších magnetických polích - v polích obřích planet jako Saturn nebo Jupiter. Tam jim hrozí daleko intenzivnější poškození. 

Satelity ostatně nejsou v bezpečí ani v dnešních podmínkách. V roce 1996 musely být například počítače vesmírného Hubbleova teleskopu resetovány hned několikrát. Také sonda Cassini, která obíhala Saturn, měla v roce 2006 podobný osud. Poškodily se některé kontrolní moduly a dokonce i záznamník dat. Snímky, které sonda poslala na Zemi, v sobě měly chyby. 

Řešením pro podobné problémy jsou různé matematické procesy, které pomáhají odstranit bitové chyby. Mají romantická jména jako například Reed-Solomon nebo Manchester-Code. Dokáží odstranit dokonce mnohonásobné chyby. 

Co se týká přímo elektroniky, našli odborníci další způsob, jak ji chránit. Přístroj obdrží duplikát nebo dokonce trojitou verzi počítače. Pokud jeden exemplář ztratí funkčnost, převezme jeho funkci jiný. Původní exemplář se pak snaží odborníci na dálku opravit. 

 

Zdroje: Das Weltraumwetter, seine Ursachen und Folgen: Volker Bothmer Space Weather: Physics and Effects Springer, Berlin 2006

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.10.2021 8:00 | karma článku: 21,57 | přečteno: 451x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 20,05 | Přečteno: 352x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,88 | Přečteno: 532x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2663x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,32 | Přečteno: 712x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Naši dinosauři umí čůrat ve stoje, páření se ale vyhýbáme, říká zakladatel parku

5. května 2024  8:56

V „dinosauřích“ zábavních parcích sítě DinoPark najdou návštěvníci věrně zachycená prehistorická...

Děti si hrály na střeše haly u Stuttgartu, čtyři se ze sedmi metrů zřítily

5. května 2024  8:22

Čtyři děti se v sobotu večer v Remshaldenu nedaleko Stuttgartu na jihozápadě Německa propadly...

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy. Budou ideální podmínky

5. května 2024  7:17

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci...

Australská policie zastřelila mladíka, který pobodal muže. Zřejmě se radikalizoval

5. května 2024  7:10

Australská policie v zastřelila 16letého chlapce, který pobodal muže v Perthu, hlavním městě...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,82
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.