Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak by se dalo přežít na Merkuru?

Přežít na Merkuru by nemuselo být tak složité, jak se to na první pohled zdá. Trénink na přežití budeme mít už díky kolonizaci Měsíce - i na něm chybí atmosféra. (délka blogu 5 min.) 

 

Pokud lidé doufají, že budou jednou žít na Merkuru, budou hlavně muset přijít na to, jak se chránit před intenzivním slunečním zářením. 

Život v podzemí

Na kolonizaci Merkuru nás vlastně připraví už pobyt na Měsíci. I na něm se bude lidstvo potýkat s chybějící atmosférou a nedostatečnou ochranou magnetickým polem. Logickým řešením se zdá být právě pobyt pod povrchem. Kolonisté na Merkuru budou mít oproti těm, kteří žijí na Měsíci jednu výhodu - budou mít k dispozici daleko více energie (a tedy i lepší možnost, jak si zařídit pohodlný život). 

Už dnes například díky pozorování ze sondy Messenger, která Merkur studovala, víme o existenci lávových tunelů - obrovských dutin pod povrchem planety. 

Lávový tunel je pozůstatek aktivity dávné sopky. Předpokladem pro vytvoření lávového tunelu je nízký sklon svahu, po kterém láva teče a zároveň nízká viskozita (tedy vysoká tekutost) lávy. 

Lávová trubice se vytvoří během erupce. Láva tuhne logicky tam, kde je nejchladnější, tedy ve své nejsvrchnější vrstvě - a na kraji proudu. Postupně se tedy tvoří lávový kanál s pevným stropem ze ztuhlého materiálu. 

Pod příkrovem pevného materiálu láva ze sopky proudí tak dlouho, dokud se jí v sopce nachází dostatek. 

Po skončení erupce proudění lávy ustane a lávový tunel se vyprázdní, když láva dále stéká po svahu sopky. Vzniklá dutina může mít značné rozměry a délku. 

Na Zemi může mít takový tunel přes 30 m v průměru a jeho délka někdy dosahuje i více než 50 km. Ještě větších rozměrů dosahují struktury na jiných nebeských tělesech, kde panuje nižší gravitace než na Zemi. A to se týká také Merkuru. 

I jeho lávové tunely jsou pozůstatky někdejší geologické sopečné aktivity planety. Některé dutiny na Merkuru jsou tak velké, že by mohly pojmout i celé město. 

V podzemním městě se bude moci udržovat stabilní a pro život vhodná teplota. Materiál planety bude chránit osadníky před silnou sluneční radiací. V podzemí je také jednodušší vytvořit hermetickou obálku, která bude udržovat umělou atmosféru, podobnou té pozemské. 

Věčně na cestách?

Další možností je vytvoření mobilních osad, které se neustále pohybují po povrchu planety a zůstávají tak v oblasti hranice mezi dnem a nocí. To by samozřejmě vyžadovalo vytvoření cest, po které by se celý obytný systém přesunoval z místa na místo. I to je ovšem jen technologická výzva, není to neřešitelný problém. 

Vzhledem k pomalé rotaci a menší velikosti Merkuru tu trvá den celých dlouhých 176 pozemských dní. Osada by se tedy nemusela pohybovat tak rychle, jak by bylo potřeba k dosažení podobného cíle na Zemi. 

Osada v kráteru

Kromě toho se nabízí další možnost - obydlet některých z vhodných kráterů. Muselo by se jednat o trvale zastíněný kráter blízko pólu planety. Merkur je doslova pokrytý různými krátery -  podobně jako Měsíc. V některých z nich (podobně jako na Měsíci) dokonce existuje vodní led, který by byl velice vítanou surovinou.  

Mezi největší vhodné krátery patří Prokofjevův, Chestertonův, Kandinského a Tryggvadottir. Mají rozměry od 31 km do 112 km. Pro srovnání - rozměry se podobají velikosti našich metropolí. Místa pro velkou kolonii by tu tedy mělo být dost. 

Výše zmiňovaných zásob vody je tu mimochodem obrovské množství. Na základě údajů, které poskytla sonda Messenger se tu musí nacházet kolem 110 miliard až 1,1 bilionu tun vodního ledu. 

Energie by se dala získávat ze solárních panelů, které by tvořily elektrárnu, umístěnou na okraji kráteru. 

U kolonií s průhlednou kopulí by se v kráterech dalo provozovat dokonce i zemědělství takového typu, jaké známe na Zemi. Pomocí systému zrcadel by se totiž dalo sluneční záření cíleně směřovat ve vhodném množství i do původně zastíněných částí kráteru. 

Kolonizace Merkuru by tedy nemusela být pohádkou vzdálené budoucnosti. S trochou úsilí a technologického pokroku by byla možná vlastně už dnes. 

Na dnešní úrovni vývoje bychom měli větší problémy s letem na Merkur. Ale o tom až v příštím blogu. 

 

Příště: Jak se dostat na Merkur?

 

   

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.8.2022 8:00 | karma článku: 19,31 | přečteno: 327x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,61 | Přečteno: 2503x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 18,98 | Přečteno: 392x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,04 | Přečteno: 688x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,28 | Přečteno: 249x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 400x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 970
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1328x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.