Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čína - nový závod o vesmír (1)

Předběhne Čína při výzkumu vesmíru USA? Jak si vede Čína ve vesmíru - a co má za lubem? První díl seriálu o často přehlížené ale stále významnější roli Číny. (délka blogu 5 min.) 

Nový závod o vesmír je v plném proudu, Čína má vlastní vesmírnou stanici a nejvýkonnější nákladní raketu světa, vozítka na Měsíci a jednoduchou sondu s vozítkem dopravila dokonce i na Mars. I ona měla v minulosti velice významného vědce, o kterého se opíral vývoj vesmírného sektoru, podobně jako měly USA Němce Von Brauna a  SSSR konstruktéra Koroljova. S tím rozdílem, že Von Brauna zná celý svět, jméno Koroljov je nám povědomé od jeho pohřbu - ale jméno čínského specialisty, který přivedl východní velmoc do vesmíru, nejspíš čtete poprvé. 

Čchien Süe-sen

Vědec se zajímavým životopisem žil v Číně i v USA. Ne nadarmo se nikdy neobjevil v našich médiích, ačkoli na Youtube je o této zajímavé osobnosti zveřejněno velké množství dokumentů … v čínštině. 

Narodil se 12. prosince 1911 v Chang-čou, ve šlechtické rodině, jejíž kořeny sahají až do desátého století. 

V letech 1929 až 1934, kdy byla Čína ještě velmi chudou a zaostalou zemí, studoval strojní inženýrství v Šanghaji. V té době samozřejmě neexistovala letecká technika ani cestování do vesmíru a tak se musel věnovat jinému oboru. Vystudoval železniční inženýrství a v roce 1934 absolvoval stáž na letecké základně v Nan-čchangu. Tehdy se nejspíše nadchl pro létání. 

V roce 1935 pak získal stipendium na Massachusettském technologickém institutu v Cambridge. USA tehdy podporovala mladé a nadějné čínské odborníky a platila jejich studia na elitní univerzitě. V roce 1939 získal doktorát na kalifornské univerzitě CIT.

Připomeňme si, že se v Německu v té době snažil Von Braun vyvíjel nosné rakety pro zbraně hitlerovského Německa. V té době byla největší z nich “Agregát 4” - jejíž první úspěšný zkušební let proběhl v říjnu 1942. V červnu o dva roky později byly dokonce provedeny výškové lety. Byla dosažena výška 174 km a ve stejném zkušebním cyklu o několik dní později dokonce 189 km. Na světě už tedy existovala raketa, která mohla vynést (byť i jen malý náklad) do kosmického prostoru. Rozvědky samozřejmě přinesly zprávy o německých pokusech do všech ostatních zemí - a tak na konci války patřily Von Braunovy rakety k tomu nejžádanějšímu, co Německo mělo. Snažili se je najít jak Francouzi, Angličané a Američané, tak samozřejmě i Rusové. Nakonec se dostalo na všechny. 

Náš hlavní hrdina se mezitím už od roku 1937 podílel na dalším vývoji raket v USA. V roce 1943 získal také nejvyšší bezpečnostní prověrku, ačkoli nebyl americkým občanem. Spolupracoval dokonce i na projektu Manhattan, tedy na vývoji první atomové bomby. Nikoho tedy asi neudiví, že po skončení druhé světové války se ocitl v Německu a shromažďoval tam data a raketové technologie, které pak byly odvezeny do USA. 

Do jeho životopisu přinesl další zlom rok 1947. Tehdy totiž navštívil Čínu. Do USA se vrátil až 1949 a požádal zde dokonce o občanství - bylo ale už příliš pozdě. V USA se rozvíjela podezřívavost proti všemu “rudému” - dnes jí říkáme období Mccarthismu.

A tak byl vědec s blízkým kontaktem s Čínou v roce 1951 uzavřen do domácího vězení a nesměl opustit okres, ve kterém bydlel. Úřady vykonstruovaly různá víceméně nesmyslná obvinění, která ovšem měla pro našeho hlavního hrdinu nečekaný následek - díky označení nepřítel státu se mohl v roce 1955 zúčastnit výměny zajatců. Zjevně si ho Čína už v té době hodně cenila, USA za něj dostaly hned 11 pilotů z korejské války. 

Čchien Süe-sen, který se osobně znal s Von Braunem, tedy začal pracovat v Číně. USA se pro něj nenávratně uzavřely, jak už to ale bývá, otevřely se mu jiné dveře - spolupráce se SSSR. 

Koncem roku 1955 začal jednat o dodávkách sovětských raket. Sověti pracovali tou dobou na kopiích rakety V2, kterou po válce přivezli z poraženého Německa. Jejich rakety s názvy R1 a R2 byly vlastně kopie V2. V roce 1960 získal (teď už čínský) vědec dokonce konstrukční plány modernějších raket R12 a R14, které chtěl dále rozvíjet. 

V roce 1960 byla vypuštěna první čínská raketa, která se zakládala na plánech R2. Jmenovat se Tung Feng 1 (Dong Feng 1). Její vývoj samozřejmě pokračoval dál a dál - k dnešnímu dni je známo už 40 následnic. Jsou mezi nimi rakety středního i dalekého doletu. DF-41 (Dong Feng - 41) je například mobilní mezikontinentální balistická střela. Má dosah až 15 000 km.  

Na konci padesátých let už byl náš hlavní hrdina členem Čínské akademie věd a v polovině 60. let se stal členem ústředního výboru komunistické strany Číny. 

Další zvraty do jeho životopisu přinesla tzv. kulturní revoluce. Zatímco USA s Von Braunem vyhrály souboj o Měsíc a SSSR podporoval rozvoj raketové technologie obrovskými částkami, procházeli čínští vědci perzekucemi. Mnoho z nich přišlo o život. Vrchní raketový odborník mezi nimi nebyl, přišel ale o většinu svého týmu. Navíc vedení strany zrušilo jeho projekt kosmické lodi s lidskou posádkou, který připravoval už od roku 1966. 

Oficiálně byl projekt pilotovaného letu obnoven až v roce 1986, znovu byl ale zrušen v roce 1992. Cesta Číny do vesmíru tedy nebyla zrovna jednoduchá. 

Náš hlavní hrdina se ovšem dočkal jak obnovení čínského vesmírného programu - tak prvního letu Číňana do kosmu. Dožil se téměř 99 let. Zakladatel čínského vesmírného programu, Čhien Süe-sen, zemřel v roce 2009. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 28.11.2022 8:00 | karma článku: 24,55 | přečteno: 352x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,61 | Přečteno: 181x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 20,99 | Přečteno: 374x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,03 | Přečteno: 543x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2678x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 402x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 973
  • Celková karma 19,70
  • Průměrná čtenost 1324x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.