Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejsilnější prehistorická sluneční bouře

Nejstarší historicky dokázaná sluneční bouře postihla Zemi před zhruba 14 300 roky. Co by způsobila v dnešním technologickém světě? (délka blogu 4 min.)

Vědci objevili stopy zatím nejsilnější sluneční bouře. Svědčí o ní stopy v prehistorickém materiálu - konkrétně koncentrace C14 - radioaktivního izotopu uhlíku, který se mimo jiné používá k datování organických vzorků. 

Radiokarbonové datování 

… je metoda,  která používá koncentraci jednoho z izotopů uhlíku (C14) k určení stáří vzorku. Přitom se musí jednat samozřejmě o materiál, který obsahuje uhlík. Datovat se tímto způsobem dají vzorky, které jsou staré 300 až 60000 let. 

Datování pomocí C14

Proces je založen na tom, že u mrtvých organismů klesá podíl navázaných radioaktivních atomů uhlíku 14 díky zákonu rozpadu radioaktivních izotopů. Živé organismy nejsou tímto efektem ovlivněny, protože neustále absorbují nový (radioaktivní i běžný) uhlík z okolního prostředí, čímž se neustále doplňuje a tim i udržuje podíl 14 atomů uhlíku. 

Do svrchních vrstev zemské atmosféry neustále dopadají z vesmíru částice kosmického záření (záření, pocházejícího z naší nebo cizí galaxie) a částice slunečního větru (částice, které pocházejí ze Slunce). Proud částic je tvořen protony (kolem 88 %), z 10 % částicemi alfa (jádra helia) - zbytek tvoří převážně elektrony, pozitrony a atomy těžkých prvků. 

Záření, které k nám přichází z vesmíru, se následně sráží s částicemi atmosféry naší planety, čímž vzniká sekundární kosmického záření, které můžeme detekovat i na zemském povrchu. 

Interakcemi sekundárního kosmického záření s molekulami vzduchu pak neustále vznikají nejrůznější radioaktivní izotopy těch chemických prvků, ze kterých se skládá naše atmosféra. Srážkou neutronu sekundárního kosmického záření s atomem dusíku 14N například vzniká izotop uhlíku 14C, který se využívá k radiokarbonovému datování. 

K toto nepřetržité produkci radioaktivního uhlíku dochází v horních vrstvách zemské atmosféry, ve výšce kolem 15 kilometrů. 

Dále tento izotop reaguje s kyslíkem v atmosféře a mění se na oxid uhličitý. To je plyn, který se poté promíchává se svou neradioaktivní formou tvořenou izotopy 12C a 13C - je nadále díky fotosyntéze vstřebáván rostlinami a dostává se s nimi do těl zvířat. 

Izotop C14 má sice poločas rozpadu 5700 roků, v  průběhu času se tedy jeho množství v organické hmotě snižuje - dokud ale organismus žije (a tedy vyměňuje chemické látky se svým okolím) udržuje se v něm určitá hladina tohoto radioaktivního izotopu. 

Změna nastává až po úmrtí organismu, když už nedostává žádný další nový “příděl” radioaktivního izotopu C14 - a ten se začíná v materiálu pomalu rozpadat, takže se jeho koncentrace snižuje. 

Vzhledem k tomu, že víme, jak rychle se tento izotop rozpadá, můžeme z aktuální koncentrace určit, jak starý je organický vzorek. Metoda ovšem funguje jen do určitého stáří materiálu - což je způsobeno faktem, že po uplynutí deseti poločasů rozpadu už prakticky nenaměříme ve vzorku žádnou znatelnou koncentraci izotopu (což platí všeobecně pro všechny chemické prvky, nejen pro uhlík-14). 

Nepřesnosti dané kolísáním kosmického záření a intenzity slunečního větru

Radiokarbonové datování však není úplně přesné, protože se poměr radioaktivního a bežného izotopu 14C / 12C v průběhu času mění podle toho, jak silný je právě vliv kosmického záření a slunečního větru. 

Aby bylo měření úplně přesné, museli by vědci znát pro každou dobu aktuální poměr obou zmiňovaných izotopů. U některých vzorků se to daří, protože je známo přesné stáří materiálu - kterému se může přiřadit poměr koncentrací obou izotopů. Existují dokonce kalibrační křivky, kterých mohou vědci využít (poslední z nich má název IntCal20 a byla zveřejněna v roce 2020. 

Vzhledem k tomu, že se k datování používají většinou hojně nacházené zbytky prehistorických stromů, existují takové kalibrační křivky pro doby, kdy v dané oblasti rostly stromy - a problém nastává u historických období, kdy bylo příliš chladno na to, aby se zde stromy vyskytovaly. Přesto existují křivky, které sledují koncentraci obou izotopů pro dobu více než 10 000 roků před naším letopočtem. 

Historické sluneční bouře

První vědecky identifikovaná sluneční bouře se konala v roce 774 a byla nalezena díky vzorkům stromů z Japonska. Poté potvrdila tuto událost i měření dalších vzorků z celého světa. Tato bouře postihla Zemi v době, kdy ještě neexistovaly moderní technologie, nevytvořila tedy žádné extrémní škody, i když byla zhruba desetkrát silnější, než první bouře, u které si lidstvo všimlo její existence. 

Největší přímo pozorovaná sluneční bouře se odehrála v roce 1859. Vytvořila noční polární záři tak jasnou, že ptáci začali zpívat, protože si mysleli, že slunce vyšlo. Ale to není vše: Už tehdy neobvykle silný proud částic způsobil škody na lidské technice - na telegrafních systémech.

Před 14300 roky naši planetu zasáhla extrémně silná sluneční bouře, jejíž intenzita silně převyšovala všechny dříve známé případy - a stala se tak nejstarší takto dokázanou sluneční bouří. 

Dnes by taková událost měla katastrofální následky. Hlavně některé technologie - telekomunikace nebo rozvody elektrické energie, by utrpěly silné škody. To je také důvod, proč se vědci o podobné děje zajímají. Možná se je dokonce naučíme jednoho dne předpovídat… 

https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsta.2022.0206

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 19.10.2023 8:00 | karma článku: 23,73 | přečteno: 431x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,29 | Přečteno: 135x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,80 | Přečteno: 209x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,18 | Přečteno: 219x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,21 | Přečteno: 396x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,05 | Přečteno: 568x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

V 2. světové Západ prohrál a až vyřídíme Ukrajince, jdeme na Finy, znělo v ruské televizi

13. května 2024  18:55

Jeden z účastníků populárního pořadu předního ruského propagandisty Vladimira Solovjova na Kremlem...

Nehoda tří aut uzavřela tah na Tábor. Řidička vjela do protisměru, tři lidé zraněni

13. května 2024  18:32

U Miličína na Benešovsku se v pondělí odpoledne srazila tři auta, tři lidé byli zraněni. Jeden...

Fiala v Římě řešil migraci. Z postupu Itálie si má EU vzít příklad, říká

13. května 2024  8:49,  aktualizováno  18:28

Premiér Petr Fiala v pondělí navštívil Řím, kde jednal s premiérkou Giorgiou Meloniovou a...

Zmatky kolem přijímaček: část škol dala špatné pořadí, Cermat se snaží o opravu

13. května 2024  18:21,  aktualizováno  18:27

Některé střední školy daly státní organizaci Cermat špatné pořadí uchazečů o studium, sdělil v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 975
  • Celková karma 19,63
  • Průměrná čtenost 1321x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.