Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Botulismus v konzervách - jak zavařovat v běžné vodní lázni?

Jak zavařovat potraviny ve vodní lázni tak, aby v nich nezůstaly spory nebezpečné bakterie Clostridium botulinum? Stačí teplota bodu varu vody ke zničení spor? A jak poznat infikovanou konzervu? (délka blogu 4 min.)

Na internetu se znovu a znovu objevuje tvrzení, že se dají spory výše zmiňované bakterie zlikvidovat pouze při teplotách nad 100 stupňů. To je samozřejmě nedorozumění. Bakterie logicky nevědí, jaká kolem nich panuje teplota a tak se nemohou držet jednoduchých pravidel “teď umřeš a teď ne”.  Jejich letalita ale skutečně závisí na okolních podmínkách - a tedy také na okolní teplotě. 

Dokonce ani odborná literatura se neshoduje při definici teploty, při které se spory Clostridium botulinum deaktivují. Někde můžete nalézt hodnotu 90 °C, někdy také 93 °C nebo dokonce 96 °C. Ve všech případech je to ovšem teplota, která je nižší než bod varu (pokud zrovna nevaříte na Sněžce). To znamená, že i obyčejné zavařování ve vodní lázni a bez použití tlakového hrnce - spory zabíjí. Je to jen otázka času… 

Doba zavařování ve vodní lázni

V příručkách firmy WECK, která se zavařováním a výrobou příslušenství k zavařování zabývá už 120 roků, se například uvádí hodnota 2 hodiny při 100 °C. To odpovídá matematickému konceptu 3D nebo až 4D. To je sice daleko méně než průmyslová hodnota 12D, zato je takový postup v normální domácnosti dobře proveditelný - a funguje už dlouhá desetiletí. 

12D tímto způsobem nejspíš nikdo nedosáhne, protože doba nutná pro zavaření, by byla příliš dlouhá a ingredience by poté byly jistě nevábné. 

Důležité je vědět, že kontaminaci škodlivých spor v zavařených sklenicích jen snižujeme. I když se opravdu snažíme o jejich snížení až na nulu, zůstane to v praxi jen toužebným přáním - a statistika rozhodne o tom, jestli bude v našich zavařených potravinách jed nebo nikoliv. Nabízí se tedy důležitá otázka, při které jde doslova o život:

Jak rozeznat botulismus v konzervě?

Dříve hospodyňka znala zaručené postupy, které používala i její matka nebo její známé. Nemusela si s nimi lámat hlavu, protože věděla, co funguje a co ne. Dnešní doba je daleko sofistikovanější. Internet přináší do zavařování různá zpestření co se týká receptů, ale také obrovský zmatek a někdy až hysterii, co se týká například otravy botulinem. Jistě najdete na netu zaručené zprávy o tom, že botulin se nedá v zavařeném jídle poznat. Ostatně něco podobného jsem zmínila i v jednom z minulých blogů. Tento výrok ale potřebuje malé upřesnění. Nejprve dobrá zpráva:

Po určité době se dá na zavařené sklenici poznat, že se v ní množí botulinová bakterie. 

Všimněte si podmínky “po určité době”. 

Nakažená konzerva

Dejme tomu, že ve sklenici se zavařenou potravinou přežila jedna nebo hned několik spor výše zmiňované bakterie Clostridium botulinum. Poté, co teplota klesla na pokojovou hodnotu a poté, co spora zjistila, že kolem ní nepanuje kyselé prostředí a ona se nachází v místě, kam se nedostane kyslík ze vzduchu, zaraduje se - a přemění se na aktivní bakterii. Ta se začne množit a produkovat náš hlavní problém - botulotoxin. 

Nepříjemný je v tomto stádiu hlavně fakt, že nějakou dobu není na sklenici vidět žádná změna. Potravina už může obsahovat prudký jed - a přesto to není na zavařené sklenici vidět. 

Takové potraviny se před spotřebou musí jednoduše povařit (viz minulé blogy). Jed je totiž tepelně labilní a při vyšší teplotě se rozkládá. 

Botulotoxin se ničí se už po 5 minutách při 80 °C, což odpovídá 1 minutě při 85 °C. 

Pokud se Clostridium botulinum nachází v zavařené sklenici delší dobu, namnoží se tu do takové míry, že mu dojdou živiny. Když přijde o zdroj výživy, musí logicky skonat. V tomto období už ale je na sklenici zřetelně vidět, že její obsah není v pořádku. Zápach a produkce plynů jsou zjevné - takovou potravinu už nikdo jistě jíst nebude. 

Kdy přesně se na sklenici projeví bakteriální aktivita - záleží na takových faktorech jako je teplota a stupeň kontaminace.   

Průmysl testuje své konzervy speciálními postupy. Udržuje například plechovky 7 dní při teplotě 37 °C. Poté by už bakteriální aktivita měla být znát. Při 30 °C to mimochodem trvá 10 dní. 

Takové teploty samozřejmě doma běžné nemáme. Dá se ale spočítat, jak dlouho trvá, než se botulinové bakterie projeví při pokojové teplotě. Při 17 stupních (hodnota je pro jistotu o něco nižší než běžná pokojová teplota) by to mělo trvat 28 dní. 

Už naše maminky a babičky věděly, že mají kontrolovat zavařené potraviny nejprve každý den -  po dvou týdnech mohou kontrolovat méně častěji. Pokud je konzerva starší než 6 týdnů a zatím se na ní neprojevil ani zvýšený objem plynů ani nepáchne - bude nejspíše v pořádku. K výše zmiňovaným 4 týdnům tedy pro jistotu přičetli naši předkové ještě dva týdny, což ostatně radí i různé knihy o konzervování. 

K botulinovým konzervám se nečichá!

I když to svádí - ke zkaženým konzervám se nemá čichat, protože i výpary mohou být škodlivé a pokud se tvoří aerosol, mohou také vyvolat otravu botulinem. 

Celá situace je tedy vlastně velice jednoduchá. Zakonzervované potraviny by se měly před konzumací nejprve ohřát nebo rovnou krátce povařit. Tím se zničí eventuálně se tu vyskytující jed botulotoxin. 

Aby do případu vnesla trochu zmatku, vymyslela si ovšem příroda ještě další typy botulinové bakterie. Ten, kterému se říká typ E, metabolizuje cukr místo bílkoviny. A právě o něm bude příští blog. Tento typ skutečně neprodujuje páchnoucí plyny, které by na jeho přítomnost a aktivitu upozornily. 

 

Příště: Nákaza a otrava Clostridiem botulinum typ E

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 2.11.2023 8:00 | karma článku: 20,78 | přečteno: 591x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,74 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,21 | Přečteno: 392x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,05 | Přečteno: 565x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,58 | Přečteno: 2708x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

V Belgorodu se zhroutil obytný dům, podle úřadů po ukrajinském útoku

12. května 2024  11:48,  aktualizováno  14:25

Sledujeme online V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná panelová budova. Úřady nejprve...

Malostranský zápisník: Politické i ryze nepolitické hry českého engéše

12. května 2024

Premium Jak se interpeluje mezi náčelníkem generálního štábu a o 11 let mladší poslankyní? Při jaké pietě...

Část farmářů odškodníme. Další protesty jsou podpásovka, řekl Výborný

12. května 2024  12:57,  aktualizováno  13:10

Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu...

Ukrajina z Charkovské oblasti evakuovala čtyři tisíce lidí, Rusko hlásí úspěšné tažení

12. května 2024

Sledujeme online Z pohraničních částí ukrajinské Charkovské oblasti, která čelí ruské ofenzivě, úřady evakuovaly...

  • Počet článků 974
  • Celková karma 19,95
  • Průměrná čtenost 1323x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.