Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce

Poslední díl malého seriálu o budoucnosti života na Zemi. Může naši planetu zachránit vliv Měsíce? Shrnutí a statistika počítačových simulací. (délka blogu 3 min.) 

O vlivu Měsíce vědci v počítačových simulacích, kterým se věnovaly předchozí blogy, neuvažovali. Pro zjednodušení byl systém Měsíc-Země vždy považován za jeden kompaktní bod. 

Protože je ale osud a vliv Měsíce při budoucích změnách ve Sluneční soustavě pro vědce stejně zajímavý jako pro nás laiky, provedli vědci ještě jiné počítačové simulace. V nich už byly Měsíc a Země samostatnými objekty. 

Zdá se ale, že Měsíc má poněkud jednotvárný osud. Je příliš malý a lehký, takže nemá vliv na osudy jiných planet kromě Země. 

Situace dostává dramatický průběh v případě, že se změní oběžné dráhy ostatních planet. Stabilita systému Měsíc-Země je pak narušena. Může pak dojít k tomu, že se Měsíc z gravitačního vlivu Země osvobodí a může se stát na krátkou dobu samostatnou planetou, která obíhá kolem Slunce. Nebude mít ale dlouhodobě stabilní dráhu, takže to dopadne podle očekávání: buď narazí do Slunce nebo některé z planet - nebo bude ze Sluneční soustavy gravitací ostatních planet a Slunce vymrštěn do mezihvězdného prostoru.  

Ještě častější byla v simulacích srážka se Zemí - to je jen logické, koneckonců je Měsíc Zemi nejblíže. Je jasné, že srážka s Měsícem by znamenala konec nejen života na Zemi, ale také  kontinentů - povrch naší planety by byl roztaven teplem, které by při srážce vzniklo. 

Přítomnost Měsíce, který po dlouhou dobu stabilizoval rotační osu Země, takže se na naší planetě mohla střídat roční období a život tu našel vhodné podmínky… bude tedy v případě blízkého průletu cizí hvězdy pro život spíše nebezpečím než oporou. 

Statistika

Na základě počítačových simulací nakonec vědci zveřejnili statistiku změn ve Sluneční soustavě. 

Existuje 92 % pravděpodobnost, že prakticky žádné drastické změny nenastanou. 

Ve 2,5 % případů koliduje Merkur se Sluncem. Merkur je malá poměrně lehká kamenná planeta, která se nachází na hodně blízké oběžné dráze kolem Slunce. I bez vlivu cizích hvězd existuje mimochodem zhruba 1 % pravděpodobnost, že v průběhu příštích 5 miliard roků spadne do Slunce. 

Další lehká planeta, Mars, by kolidovala se Sluncem v 1,2 % případů. 

Podobně je na tom také Venuše, která má sice hmotnost srovnatelnou se Zemí, je ale Slunci blíže než Mars. 

Uran by opustil Sluneční soustavu v 1,1 % simulací, zatímco Neptun v 0,8 % případů. 

Merkur se srazil v 0,8 % simulací s jinou planetou - zatímco u Země je tato pravděpodobnost nižší (kolem 0,5 %). Saturn opustil soustavu v 0,3 % simulací a se stejnou pravděpodobností se srazila Venuše se Sluncem. 

Pravděpodobnost, že Země bude vyvržena do mezihvězdného prostoru, je pouze 0,06 % (asi jedna ku 1700). Pravděpodobnost, že Země bude zachycena jinou hvězdou, je zhruba 1:100 000 a pravděpodobnost, že Země skončí v Oortově oblaku, je kolem 1:500 000. 

Co se stane se Zemí?

Zemi může potkat nešťastný osud. Nejpravděpodobnější scénář přitom uvádí zničení Země při srážce s jinou planetou - pravděpodobnost 0,5 %. Největší šance na srážku se Zemí má Venuše. V 0,24 % případů Země v simulacích kolidovala se Sluncem. Mnohem méně pravděpodobné je, že Země bude vyvržena do mezihvězdného prostoru (0,06 %), zachycena jinou hvězdou (0,001 %) nebo vržena do Oortova oblaku (0,0002 %).

Existují ale i příznivější předpovědi. Tou nejlepší zprávou by byl přesun Země na takovou oběžnou dráhu, která by ji znovu zavedla do obyvatelné zóny Slunce. Stalo se tak v 0,28 % simulací. 

Budoucnost Země tedy dlouhodobě nevypadá příliš dobře. S největší pravděpodobností přestanou na naší planetě během jedné miliardy roků panovat dnešní fyzikální podmínky, které umožňují život. Ani blízký průlet cizí hvězdy, která by navštívila Sluneční soustavu, s největší pravděpodobností k záchraně Země nepřispěje. 

Může se to zdát pesimistické. Miliarda roků je opravdu dlouhá doba. Pokud v té době ještě budou žít lidé, bude to znamenat, že přežili extrémní přírodní katastrofy, jakými jsou například srážky Země s asteroidy. Lidský důmysl je obrovský  - a naši potomci jistě najdou způsob, jak přežít ve vesmíru i navzdory nevhodným podmínkám, které budou v budoucnosti panovat na Zemi. Můžeme se jen dohadovat, jestli se spíše přestěhují na Mars, který je sice příliš malý na to, aby udržel stabilní atmosféru - mohl by ale poskytovat alespoň pevnou půdu pod nohama. Nebo budou stavět obří vesmírná obydlí, která mohou měnit svou oběžnou dráhu kolem Slunce, až ztratí možnost přežít na Zemi? Nebo se spíše vypraví do vesmíru hledat novou Zemi? 

 

Zdroje:arXiv, doi: 10.48550/arXiv.2311.12171

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | středa 6.3.2024 8:00 | karma článku: 21,92 | přečteno: 417x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,16 | Přečteno: 194x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,00 | Přečteno: 378x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,03 | Přečteno: 546x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2684x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 403x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 973
  • Celková karma 19,93
  • Průměrná čtenost 1324x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.