Měli jsme určitě štěstí, že Theia narazila ve vhodném úhlu. Čekala bych, že se její hmota rozptýlila po planetě - ale tohle je určitě zajímavé. Její jádro se nejspíš přidalo k tomu původnímu pozemskému.

Děkuju za zajímavý link, Milane, mějte krásný den, ať se daří.

Pro bouřlivou minulost podle mne napovídají také hustoty terestických planet. Merkur, Venuše a Země ji mají podobnou 5.43, 5.24 a 5.51 g/cm3, Mars nižší 3.93. U Země o srážce s protoplanetou víme s velkou pravděpodobností, Venuše a Merkur na tom budou nejspíš podobně. O impaktu na Venuši by snad mohlo napovědět mapování anomálií gravitačního pole, má je měřit chystaná sonda NASA Veritas (2028).

Další teorií vysvětlující retrogádní rotaci Venuše jsou slapové síly Slunce působící na atmosféru Venuše, viz článek

https://www.stoplusjednicka.cz/peklo-pod-perinou-rozhovor-nejen-o-venusi-s-geofyzikem-martinem-pauerem

Zajímavé, díky za link.

Veritas byla asi zrušena. Nedali jim peníze, respektive je udržují s minimálním rozpočtem 1,5 milionu dolarů za rok. To je prakticky oddálení na nekonečno. Bude se pokračovat jen pokud se najdou peníze - a zatím to vypadá tak, že investice půjdou do zbrojení.

Bohužel, v takové době teď žijeme...

Krásný den, Michale, mějte se moc hezky a díky za link.

Foto

Dano, všimla sis jak je němčina chudá i na pojem MĚSÍC? Němci mají jen ten měsíc na obloze, čeština i měsíc, který se táhne i 31 dnů. Hezký den!

Takže Měsíc, měsíc a měsíc. Přičemž Měsíc je podmnožinou o jednom prvku z množiny měsíců. Onen Měsíc je samozřejmě možné nahradit výrazem Luna, aby to cizince nemátlo. A měsíců je pak navíc ještě dvanáct.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS