Zajímavé. Udivuje mě, proč je projekt přistávacího modulu řešen tak megalomansky. Pochybuji, že se v dohledné době bude na oběžné dráze kolem Měsíce vyskytovat kosmická loď, která pojme až 100 astronautů. Na transfer astronautů z oběžné, nebo na oběžnou dráhu by podle mne stačil mnohem menší modul.

Foto

Určitě stačil, ale Starship, pokud se podaří, je vstupenka na vybudování Lunární stanice se stálou posádkou.

Foto

No, nebude to jednoduché... A ten modul pro 100 lidí mi taky přijde, aspoň pro začátek, předimenzovaný.

Řekla bych, že než se bude létat k Měsíci po stovkách lidí, tak bude technologie a technika podobně jinde, jako je dnes jinde technologie mobilních telefonů oproti drátovým telefonům ze 70. let.

Je zvláštní, že v NASA nebyl v době rozhodování o projektu nikdo soudný.

Krásný den, Kláro, ať se hezky vydaří.

Foto

Boeing , není to ta firma co má stále problémy s pilotovanou kosmickou lodí CST-100 Starliner. Na základě těchto skutečností věřím že, pokud nebude Space X neustále šikanovaná administrativními průtahy, stanovený termín stihne.

PS: hodně se těším na start rakety New Glenn od Blue Origin. Moc si přeji, aby Muskovi hodně šlapali na záda.

Ten termín už nestihne, protože měla dělat tankovací zkoušky na orbitě už přede dvěma roky.

NASA už to taky dávno pochopila a zadala projekt na normální přistávací modul firmě Blue Origin. Ta to ale logicky nestihne v termínu, jaký byl původně plánován.

Podle mě bylo pověření Muska strašlivou chybou - a to ne kvůli nějaké šikaně, ale protože není schopný něco takového dovést do zdárného cíle.

Jeho hrátky na větší a ještě větší raketu přinesly daňovým poplatníkům pouze daleko větší náklady /musí se sponzorovat dva paralelní projekty, ale hlavně je budou stát prvenství v moderním dobývání Měsíce.

Podle mě je prakticky jisté, že tam Číňani budou první - pokud tam dokonce nebudou na hodně dlouhou dobu jako jediní...

Zaberou si ty nejlepší úkryty a lokality, což je mimochodem nepříjemné - ono jich tam zase tolik není.

Krásný den, Františku, ať se hezky vydaří.

Vypadá to na příliš ambiciózní a komplikovaný plán, který je nad možnosti realizátorů v přiměřeném čase. Navíc to odčerpává neuvěřitelné množství peněz z rozpočtu NASA, takže nezbývá na jiné důležité projekty. Číňané je mohou s jednodušším projektem předběhnout.

.

Vyšla pěkná vzpomínka Jiřího Grygara na kamarádství a astronomické začátky s nedávno zesnulým Lubošem Kohoutkem. A třeba i na to, jak komunisté zatloukali původ objevitele Kohoutkovy komety

https://www.astro.cz/clanky/osobnosti/vzpominka-na-lubose-kohoutka.html

Ke shlédnutí je přednáška Vladimíra Wagnera Kosmologické novinky v roce 2023. Podrobně se věnuje experimentům pádu antivodíku v tíhovém poli Země a rozebírá pokrok dosažený Webbovým dalekohledem při studiu nejranějších galaxií.

https://www.youtube.com/watch?v=bt6nXqsDM-U

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS